Najstaršia vysoká pec

hronec-osrblie-tri-vody-vysoka-pec-01
Na Troch vodách odlievali rúry, kachle aj delové gule

Na území dnešného Slovenska sa nachádza najstaršia vysoká pec, postavená ešte v časoch bývalého Uhorska, ktorú môžu návštevníci vidieť aj dnes a dokonca sa pri nej aj odfotografovať.

Stojí v lokalite Tri vody pri horehronskej obci Osrblie na strednom Slovensku, postavili ju v roku 1795 v doline na druhej strane masívu Ľubietovského Vepra vo východnej časti pohoria Poľana. Každý víkend tam chodia desiatky turistov.

Vo vysokej peci, ktorá ako palivo používala drevené uhlie, vyrábali surové železo a v starej železiarni na Troch Vodách odlievali rúry, kachle, železný riad aj delové gule.

Miestnu železiareň v roku 1882 po požiari úplne rozobrali, ale časť pece sa zachovala a jej 8,5 metra vysoký plášť zakonzervovali. Dnes je turistickou atrakciou.

Návštevníci Osrblia môžu získať bližšie informácie o prvej vysokej peci v Uhorsku v turisticko-informačnej kancelárii v Brezne alebo priamo na obecnom úrade v Osrblí.

Najstaršiu vysokú pec na tavbu železnej rudy v Uhorsku začali stavať spracovatelia železnej rudy v kráľovskom meste Ľubietová na strednom Slovensku už v roku 1692, teda presne 75 rokov po prvom použití strelného prachu na svete v inom slovenskom banskom meste, v Banskej Štiavnici. Ľubietovská vysoká pec však už neexistuje.

Začiatky histórie obce Osrblie siahajú do druhej polovice 15. storočia a sú späté s ťažbou železnej rudy. Návštevníkov určite zaujme aj pôvodná ľudová architektúra dreveníc.

Novodobú históriu obce reprezentuje populárny biatlonový šport, ktorý má v Osrblí trvalé miesto a podporu všetkých obyvateľov.

V roku 1996 zasiahla obec veterná smršť, ktorá spôsobila obrovské škody na okolitých lesoch a majetkoch. Na pamiatku a ochranu pred ničivou silou prírody postavili členovia hasičského zboru kríž na vrchu Štompová skala.

Zdroj: TASR – 4. októbra 2008