Zvonica a zvony

hronec-zvonica-01

Medzi symboly horehronskej obce Hronec patria štyri zvony v tamojšej zvonici. Nachádza sa nad námestím a postavili ju v roku 1835 na mieste ešte staršej drevenej zvonice.

Vo zvonici z roku 1835 sa pôvodne nachádzali tiež štyri zvony.

Najväčší o hmotnosti 347 kilogramov pomenovali po patrónovi baníkov a kamenárov – svätom Klementovi.

Zvon Preblahoslavenej Panny Márie mal hmotnosť 300 kilogramov a najmenší, len 84-kilogramový, mal meno svätý Štefan.

Štvrtý a najmohutnejší zvon s menami Cyrila a Metoda o hmotnosti 660 kilogramov sa zachoval dodnes.

“Tento zvon, ako je na ňom napísané, odlial zo staršieho zvona v roku 1850 banskobystrický zvonolejár Adalbert Littmann. Zhotovil ho aj z vojnového materiálu – kanónov a zvonoviny.

Počas prvej svetovej vojny 18. novembra 1916 boli tri zvony z hrončianskej zvonice zrekvirované ako materiál pre zbrojársku výrobu.

Ostal iba cyrilo-metodský pre jeho vysokú historickú hodnotu a aj preto, lebo už raz bol vo vojne.”, povedala starostka Hronca Mária Weissová.

Po vojne v septembri 1924 posvätili v hrončianskej zvonici tri zvony, ktoré pribudli k zachránenému cyrilo-metodskému a slúžia dodnes. Dva nesú pôvodné mená patrónov – sv. Klement a Preblahoslavená Panna Mária. Tretí, najmenší má meno svätý Vendelín. Nové zvony vyrobila zvonolejárska firma Manoušek z českého Brna.

Na zvony sú často zvedaví turisti, ktorí zavítajú do Hronca.

Vedenie obce už rokovalo s predstaviteľmi Čiernohronskej železničky, aby vláčik zastavoval aj neďaleko námestia v Hronci. Odtiaľ je len kúsok k zvonici a tak by si tieto zvony mohlo pozrieť oveľa viac ľudí, dodala starostka.

Zdroj: SME – streda 23. 1. 2008 15:09 | Copyright © TASR 2008 – http://www.sme.sk/c/3693543/v-hronci-maju-zvon-odliaty-aj-z-vojnovych-kanonov.html